Ženatí kňazi u katolíkov?

Autor: Lenka Kaliska | 4.1.2014 o 11:25 | (upravené 4.1.2014 o 12:45) Karma článku: 7,77 | Prečítané:  1815x

Vposlednom čase častejšie počujeme diskusie na tému celibát. Ale vieme o tom, že ani u katolíkov to nemajú všetci rovnako?

Prednedávnom som sa rozprávala s grécko-katolíckym kňazom a spolu sme uvažovali, či je povinný celibát dobrá myšlienka a či má vôbec zmysel. Vypočula som si jeho cestu k rozhodnutiu, prečo sa on rozhodol byť celibátnikom. Rozhodol? Áno, pretože kňazi východného obradu sa ženiť môžu, samozrejme prináša to aj tu isté obmedzenie, ženatí kňazi nemôžu postúpiť na vyššie pozície.

Prečo teda v rámci jednej cirkvi existuje takýto výrazný rozdiel. Tieto obraty sa vlastne líšia celkovo, rôznymi obradmi, tradíciami, pravidlami... Jediné, čo majú spoločné je pápež a učenie cirkvi (neviem, čo presne)...

Ako si teda rímsko-katolíci argumentujú povinný celibát? Hlavným argumentom je snaha smerovať očakávania plnosti života k Bohu samému. Ale to podľa mňa vysvetľuje celibát, ale nie jeho povinnost.

Celibát určite nie je nejaká nezmyselnosť. Rozhodlo sa preň už predsa mnoho ľudí, ktorí tak šťastne prežili svoj život. Títo ľudia považujú za rodinu všetkých okolo seba a čas, ktorý obetujú pre iných nejde na úkor rodiny.

Samozrejme dá sa to všelijako obkecať. Naposledy som čítala, že celibát predsa nie je povinný, že keď sa muž chce oženiť, tak ostane diakonom. Ale to predsa nie je riesenie a mnoho mladých je odradených od tohto povolania, pretože si chcú založiť rodiny.

Taktiež si myslím, že povinný celibát vedie k tomu, že cirkev sa vzďaľuje od ľudí, pretože nemá šancu ich pochopit, pretože žije v akomsi inom svete, kde si predstavuje, že vzťahy vyzerajú a mali by vyzerat tak a tak... No bohužial nevyzerajú tak.

Táto povinnosť taktiež nemôže byť podložená sv. Písmom, pretože ak by mohla, ako by bolo možné, aby to platilo len pre jednu čast cirkvi.

Preto by som bola rada, keby sa pokračovalo v diskusii o celibáte...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Anton Zajac: Jediná šanca pre Slovensko je nová slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale v oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu Anton Zajac.

KOMENTÁRE

Ako delfíny neprežili v službách ruského štátu

Plán počítal s 500 druhmi zvierat. V súčasnosti je v oceániu asi tridsať zvierat.

TECH

Bývalý šéf Newyorskej univerzity: Šikovní ľudia tu boli skôr ako školy

Existujú rôzne formy univerzitného vzdelania, najdôležitejšie je nájsť študentom to najvhodnejšie, hovorí pre SME JOHN SEXTON.


Už ste čítali?